DODATKOWA PARA RĄK

Ściski stolarskie: DODATKOWA PARA RĄK

Wszystko idzie zgodnie z planem. Zostaje jeszcze w płycie wywiercić ostatni otwór. Zakładasz wiertło, uruchamiasz wkrętarkę... Wibracje maszyny stawiają Ci niespodziewany opór i nie jesteś w stanie utrzymać płyty, a niestety w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby Ci pomóc! Czy to musi oznaczać przestój w pracy? Raczej tak, o ile w podręcznej skrzynce z narzędziami nie masz ścisków stolarskich.

Ściski stolarskie są pomocne przy wielu pracach. Ich konstrukcja umożliwia stabilne umocowanie montowanego elementu. Dzięki temu można samemu (przy pomocy jednej pary rąk) np. wykonać otwór, dopasować wymiar, wkręcić śrubę, czy też wykonać inną pracę. Nie mówiąc o tak prozaicznych czynnościach jak np. sklejenie butów.

Najczęściej spotykanym modelem tego jakże praktycznego narzędzia jest tzw. ścisk stolarski typu F. Wyglądem przypomina literę F. Działa na zasadzie klucza nastawnego. Ściśnięcie uzyskuje się za pośrednictwem śruby dociskowej z gwintem. Ramię z śrubą możemy dowolnie przesuwać po prowadnicy. Dosuwamy je do ściskanego przedmiotu i dokręcamy śrubę. Ramię z śrubą dociskową pod wpływem siły docisku blokuje się na prowadnicy.

Innym szybszym rozwiązaniem jest zastąpienie śruby dociskowej specjalnym mechanizmem zapadkowym. Dosuwamy ramię z mechanizmem do zaciskanego przedmiotu i zaciągamy dźwignię. Specjalnie zaprojektowane zęby mechanizmu zapadkowego uniemożliwiają samoczynne rozwarcie się części roboczej ścisku. Jej zwolnienia dokonujemy naciskając przycisk umieszczony na dźwigni.

Ciekawym rodzajem ścisków są tzw. ściski automatyczne, zwane też jednoręcznymi. Na tle innych narzędzi tego typu wyróżniają się tym, że po odwrotnym zamontowaniu szczęki osadzonej na prowadnicy ścisk może być używany jako rozpierak.

Ściski stolarskie występują w szerokiej gamie rozmiarowej - od małych (150 x 50 mm) do dużych (2000 x 120 mm). Pierwszy wymiar to długość, a drugi to szerokość szczęk.

Pracując ściskami należy zwracać szczególną uwagę na to aby w czasie zaciśnięcia nie uszkodzić ściskanych materiałów.

 

Zapraszamy do naszego sklepu technicznego Śrubex Chorzów ul Nowa 117 - znajdziesz tu narzędzia PROLINE i wiele wiele innych (m.in śruby, wkręty,nity, zawleczki, narzędzia elektronarzędzia, wiertła, chemia techniczna, chemia budowlana, artykuły BHP, systemy zamocowań, wyroby śrubowe nietypowe, gwintowniki, narzynki, i tysiące innych pozycji)

 
    Stalco
    black decker