Gwintowniki – do czego służą i jakie są ich rodzaje

Gwintowniki

Jednym z rodzajów narzędzi skrawających są gwintowniki. To bardzo proste narzędzie umożliwia nacięcie wewnętrznego gwintu.

Zestaw gwintowników pozwoli nam wykonać wewnętrzne gwinty o bardzo różnych rozmiarach. Bardzo często taki zestaw gwintowników składa się nie tylko z gwintowników, ale także z narzynek, uchwytów na znajdujące się w zestawie narzędzia oraz z pokrętki do gwintowników. W skład zestawu zazwyczaj wchodzą gwintowniki wtyczkowe i stożkowe, a dołączane do nich narzynki mają taką samą średnice, co gwintowniki. Jak jest zbudowany gwintownik? Każdy gwintownik składa się z trzech części: części skrawającej, roboczej i z uchwytu. Od tego, w jaki sposób będziemy gwintować możemy wyróżnić ich dwa podstawowe rodzaje:

  • gwintowniki ręczne;
  • maszynowe.

Gwintowniki ręczne są najczęściej sprzedawane w zestawach liczących trzy sztuki. Można nimi wykonać długie otwory, nie wymagają od użytkownika stosowania dużej siły. Użycie maszynowego wymaga już znacznej siły przez co łatwo je złamać. Wykonuje się nimi otwory nieprzelotowe i przelotowe. Zaleca się do wykonania otworów nieprzelotowych stosowanie gwintowników skrętnych. Zaletą gwintowników maszynowych jest ich długa trwałość. Oczywiście zastosowanie gwintownika maszynowego i ręcznego wymaga użycia innej rodzaju gwinciarki.

Do gwintowania używa się trzech rodzajów gwintowników:

  1. Wstępnego;
  2. Zgrubnego;
  3. Wykańczającego.

Rodzaj gwintownika należy dostosować także do rodzaju metalu, w którym będą wykonywane gwinty. Innego rodzaju wymaga miedź, jeszcze innego aluminium, czy stal nierdzewna. Unikajmy kupowania gwintowników w marketach budowlanych, są często wykonane z materiału kiepskiej jakości i bardzo szybko ulegają zniszczeniu. Najlepiej jest kupować w dobrych sklepach z narzędziami. Będą na pewno droższe od tych z marketu, ale za to trwalsze.

    Stalco
    black decker