Narzędzia niezbędne podczas remontu.

Przed rozpoczęciem remontu warto zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia – zarówno te drobne, ręczne, jak i większe, zasilane energią elektryczną. Zakup tych ostatnich może oznaczać niemały wydatek, dlatego warto dokładnie przeanalizować, które z nich będą nam niezbędne na dłużej, a które wystarczy jedynie wypożyczyć. Jakiej klasy i o jakich funkcjach elektronarzędzia sprawdzą się przy remoncie i będą przydatne na co dzień? Które z nich wybrać?

1. Typy najbardziej przydatnych elektronarzędzi

Do elektronarzędzi przydatnych podczas remontu możemy zaliczyć takie urządzenia jak:


- wkrętarka,
- wiertarka (z odpowiednimi funkcjami np. udaru, młota),
- szlifierka (kątowa, stołowa),
- pilarka,
- wyrzynarka,
- inne, zależnie od specyfiki remontu.

Bardzo istotny może okazać się sposób zasilania urządzenia i często związana z tym jego moc.

Możliwe jest:

- zasilanie bezpośrednio z gniazdka, wygodne, łatwe, ale zwykle dla urządzeń o umiarkowanej mocy, 
- zasilanie akumulatorowe, znacznie bardziej mobilne elektronarzędzie może wówczas pracować w miejscach trudno dostępnych, oddalonych od gniazdek, ale wymaga okresowego ładowania baterii,
- spalinowe – zwykle pozwala osiągać duże moce, a więc sporą wydajność, jednak powoduje duży hałas i emituje spaliny.

2. Wiertarki

Wiertarki mają bardzo wiele odmian, ale przy remontach przydadzą się zwłaszcza takie ich funkcje  jak:

- wiercenie, rozwiercanie otworów służące wbijaniu kołków, klinów, wzmocnień czy mocowań,
- dokładne i sprawne mieszanie składników farb, klejów, mieszanek gipsowych, betonowych,

mieszadło Hitachi


- możliwość zastosowania dodatkowego osprzętu wiertarki, ułatwiającego prace remontowe i inne, np. tarcze tnące, szlifujące, polerujące, specjalne końcówki gwintujące.

Najogólniej możemy wyróżnić wiertarki amatorskie oraz profesjonalne. Różnią się one między sobą głównie parametrami, trwałością, ceną oraz dodatkowymi opcjami. Do prac domowych, majsterkowania i niewielkich oraz średnich remontów wystarczające będą wygodne i proste w użyciu wiertarki amatorskie o poniższych właściwościach i możliwościach:

- o mocy 500-700 W – przede wszystkim od mocy zależy średnica wierconych otworów. Przykładowo, wiertarką o mocy 600 W wywiercimy otwory w betonie i metalu o średnicy do 13 mm, a w drewnie – do 25 mm. Jednak do wycinania sporych otworów, np. pod gniazdka elektryczne, potrzebna już będzie moc około 800 W,

 

- wiertarki wyposażone w układ elektronicznego sterowania, który pozwala na regulację prędkości obrotowej zależnie od średnicy wiertła i materiału. Przydaje się to zwłaszcza przy wkręcaniu i wykręcaniu wkrętów,

- wiertarki posiadające dwa tryby wiercenia – zwykły (do drewna, plastiku i metalu) oraz z udarem – do wiercenia w betonie, cegłach lub kamieniu. Udarem nazywamy wywoływanie ruchu posuwisto-zwrotnego wiertła, który wspomaga nacisk twardego wiertła. Funkcja udaru znacznie ułatwia i przyspiesza wiercenie w twardych materiałach. Najczęściej w wiertarkach udarowych wykorzystywany jest tzw. mechanizm grzechotkowy. Udar może być także pneumatyczny, jest on kilkakrotnie wydajniejszy od mechanicznego,

- wiertarki z blokadą włącznika, do uniknięcia potrzeby ciągłego wciskania przycisku podczas pracy,

- wiertarki posiadające możliwość obrotów w obie strony (w prawo i lewo), by móc także odkręcać wkręty czy usuwać zakleszczone wiertła,

- możliwość zmiany prędkości obrotów, posiadanie co najmniej 2 biegów, z których wolniejszy (silniejszy) byłby stosowany przy większych otworach czy obciążeniach,

- ograniczniki głębokości, dzięki którym ustawiamy wiercenie do pożądanej głębokości, co jest przydatne zwłaszcza przy wykonywaniu otworów w cienkich podłożach,

- do cięższych prac przy betonowych ścianach, ich wyburzaniu, skuwaniu płytek przydatna będzie funkcja młota udarowego, czy skorzystanie z tzw. młotowiertarki.

 
 
 
3. Wkrętarki
                                               
                            

 

Przy niewielkich remontach wystarczającym urządzeniem może okazać się wkrętarka czy też wiertarko-wkrętarka. Jej najważniejsze zastosowania to:

- składanie i rozkręcanie szaf, szafek, mebli,
- składanie, naprawy sprzętów AGD, RTV,
- wiercenie o stosunkowo niewielkich średnicach w miękkich materiałach.

Wkrętarki są znacznie poręczniejsze i lżejsze od wiertarek. Posiadają kilkustopniową regulację prędkości obrotów, nadają się do precyzyjnych, ale niewymagających dużej mocy prac. Zwykle są bardzo przydatne przy wszelkich naprawach, montażu i majsterkowaniu – warto posiadać ją w swoim wyposażeniu.

 

 

4. Szlifierki    

a) Do najbardziej wielofunkcyjnych elektronarzędzi należą szlifierki kątowe – są potrzebne przy remoncie oraz powinny się znaleźć w wyposażeniu warsztu każdego majsterkowicza. Mogą mieć, podobnie jak inne elektronarzędzia, różne formy zasilania, moc i masę. Realizują istotne przy remontach zadania, takie jak:

- cięcie oraz szlifowanie betonu, metalu oraz innych twardych materiałów,
- przecinanie prętów zbrojeniowych,
- przecinanie blachy,
- cięcie elementów z betonu lub ceramiki,
- zgrubne szlifowanie twardych powierzchni, 
- złuszczanie farb, szczotkowanie, oczyszczanie powierzchni,
- polerowanie.

Do amatorskiego użytku przeznaczone są szlifierki ztarczą o średnicy 115 mm. Stosuje się je przy relatywnie niskim obciążeniu oraz w krótkim czasie działania. Moc ich silnika wynosi od 400 do 900 W. Szlifierki 115 mm mają stosunkowo niewielką masę, stosowane są do takich prac jak np. usuwanie rdzy, przycinanie płytek ceramicznych i innych drobnych elementów z metalu czy drewna.

Szlifierki z tarczą o średnicy 125 mm służą do prac cięższych oraz bardziej intensywnych. Moc ich silnika sięga 1200 W, ale do użytku mobilnego bardziej nadają się te o mocy do 900 W. Modele szlifierek 125 mm są już dzielone na profesjonalne i amatorskie. Większe średnice tarcz są przeznaczone dla profesjonalistów.

b) Szlifierki stołowe – to kolejna przydatna odmiana szlifierek, są one najczęściej wyposażone w dwie tarcze. Ich zadania przy remontach oraz innych okazjach to:

- ostrzenie twardych materiałów, np. wierteł, noży,
- szlifowanie i polerowanie metalu,
- czyszczenie, usuwanie zadziorów z powierzchni.

 


 Szlifierki do gipsu i gładzi – bardzo przydatne przy odnawianiu pomieszczeń, zwłaszcza do wygładzania elementów wykonanych z gipsu, gipsotynku, drewna i innych materiałów wykończeniowych. Czas wyrównywania określonej powierzchni zależeć będzie od średnicy tarczy, ilości obrotów na minutę (zwykle stopniowalnej) oraz komfortu użycia narzędzia. Szlifierki do gipsu mają zwykle specjalną konstrukcję główki, wysięgniki, regulację długości, a modele z tzw. żyrafą ułatwiają dotarcie np. do sufitów lub odległych zakamarków. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią dla nas wagę sprzętu oraz obecność systemu odsysania pyłów lub możliwość jego podłączenia – znacząco zwiększa on komfort pracy.

5. Pilarki, wyrzynarki

W czasie remontów zwykle potrzebne okazują się pilarki, zwłaszcza łańcuchowe. Stosuje się je głównie do cięcia drewna, sklejki, płyt drewnopochodnych i innych. Jeśli podczas pracy konieczne będzie przecięcie elementów o dużych grubościach i innych gabarytach, mogą się przydać najsilniejsze pilarki spalinowe. Są one dość drogie, ciężkie i mało ekologiczne, wystarczy więc je tylko wypożyczyć.

Pilarki o napędzie elektrycznym lub akumulatorowym mają nieco słabszą moc, nadają się do obróbki elementów mniejszych i cieńszych. Są za to tańsze, bardziej praktyczne i istnieje większa szansa na ich częstsze stosowanie w przydomowych pracach.

Do wycinania w materiałach budowlanych linii innych niż proste, do tworzenia łuków i innych krzywizn posłużyć nam mogą wyrzynarki. W zależności od rodzaju zastosowanego brzeszczotu z ich pomocą dokonamy precyzyjnego wycięcia czy podcinania różnych materiałów. Wycinarki dobrze nadają się np. do kształtowania blatów, do obróbki drewna oraz rożnych płyt drewnopochodnych.

6. Wybór elektronarzędzi

Zależnie od rozmiarów, zakresu remontu, a także rożnych przydomowych potrzeb warto rozważyć zakup bądź tylko wypożyczenie potrzebnych narzędzi. Niektóre z elektronarzędzi z pewnością będą nam częściej przydatne, warto więc wyposażyć się w nie na stałe. Powinniśmy przy tym bardzo rozważnie co do jakości, wydajności, jak i ceny dobrać elektronarzędzia do naszych umiejętności i czekających nas zadań.



Nie ma potrzeby przepłacania i kupowania bardzo wydajnych, markowych elektronarzędzi, jeśli będziemy przeprowadzali jedynie średnio ciężkie i lekkie prace, na dodatek bardzo rzadko. Znacznie korzystniejsze będzie nabycie różnorodnych akcesoriów i części wymiennych (np. końcówek, wierteł, tarcz, ostrzy, brzeszczotów), niż kupowanie poszczególnych specjalistycznych elektronarzędzi. Przykładowo, zamiast zakupu polerki wystarczy zastosować odpowiednią tarczę polerską na naszej uniwersalnej wiertarce czy szlifierce.

Warto zwracać uwagę na oferowane komplety narzędzi, akcesoriów lub osprzętu. Możemy wówczas za korzystną cenę (najczęściej także i w praktycznym opakowaniu) uzyskać szereg możliwości łączenia i korzystania z wielu funkcji. Dostępne są narzędzia z kilkoma podzespołami do rożnych zastosowań, np. korpus z silnikiem i wieloma końcówkami – do wiercenia, wkręcania, cięcia, szlifowania.

 

Zapraszamy do naszego stacjonarnego sklepu technicznego w Chorzowie na ul Nowej 117 - Śrubex (narzędzia, elektronarzędzia, śruby, wkręty nity, zawleczki, artykuły bhp, chemia techniczna)

    Stalco
    black decker