NOŻYCE DO CIĘCIA BLACH

NOŻYCE DO CIĘCIA BLACH

Nawet najlepiej wykwalifikowany fachowiec i najwyższej klasy specjalista musi zaopatrzyć się w trwałe i niezawodne narzędzia.

Nie inaczej jest w przypadku nożyc do blachy, które na rynku występują w kilku podstawowych odmianach.

 

Nożyce do cięcia łuków i prostych

Nożyce do blachy zazwyczaj występują w wersji prawej, lewej bądź środkowej. Wybór odpowiedniego rodzaju do konkretnego zastosowania jest tutaj bardzo istotni, jako że nożyce do blachy środkowe przeznaczone są przede wszystkim do cięcia po prostej, dwa pozostałe typy zaś – do wycinania łuków.

Nożyce lewe najlepiej sprawdzają się przy łukach lewoskrętnych – czyli od prawej do lewej – prawe zaś nadają się do wycinania łuków prawoskrętnych (od lewej do prawej).

Podstawowy podział nożyc

Najogólniej rzecz biorąc, nożyce dzielimy także na uniwersalne, kształtowe i przelotowe. Te ostatnie potrzebne nam będą w momencie, w którym musimy rozciąć blachę, na przykład przez środek. Nożyce kształtowe nadają się przy nieco bardziej skomplikowanych obróbkach – mała główka ułatwia wycięcie bardziej skomplikowanych kształtów. Najpopularniejszym typem są nożyce uniwersalne, przydatne przy każdym rodzaju cięcia.

Ponadto wydzielić możemy także nożyce do blachy tradycyjne i dźwigniowe, przy czym te drugie nadają się tylko do prostszych zastosowań i stosowane są np. do cięcia całych arkuszy na mniejsze blachy. Ich zaletą jest natomiast mniejsza siła, którą przyłożyć należy do rękojeści.

    Stalco
    black decker