Śrubokręty i wkrętaki

Śrubokręty i wkrętaki

Wybór odpowiedniego śrubokrętu uchroni nas przed zniszczeniem śruby i narzędzia, zdecydowanie ułatwi pracę oraz umożliwi bezpieczne majsterkowanie przy pracach elektrycznych i mechanicznych.

Spis treści:

  • 1. Śrubokręty według dopasowania do śrub
  • 2. Śrubokręty według zastosowania
  • 3. Śrubokręty według wielkości
  • 4. Zalecenia

Śrubokręty według dopasowania do śrub

ŚRUBOKRĘTY PŁASKIE

Używane do śrub z nacięciem prostym. Są najczęściej spotykane. W zależności od kształtu końcówki mogą sięgać śruby w zagłębieniu lub nie.

 

   

 

ŚRUBOKRĘTY KRZYŻOWE PHILIPS PH

Stosowane do śrub krzyżowych, bardzo powszechnie spotykane. Między innymi blachowkręty i wkręty do płyt kartonowo-gipsowych mają zazwyczaj końcówki PH.

 

ŚRUBOKRĘTY TYPU POZIDRIV PZ

Stosowane do śrub typu pozidriv. Służą przede wszystkim do prac wymagających większych nacisków, między innymi prac stolarskich.

 

ŚRUBOKRĘTY TYPU TORX T

Stosowane do śrub z końcówką typu torx, dociskowych. Śruby takie spotyka się najczęściej w mechanice samochodowej i elektronice.

 

ŚRUBOKRĘTY TYPU TORX Z OTWOREM

Śrubokręty tego typu służą na ogół do napraw sprzętu AGD lub urządzeń elektronicznych, mających śruby torx z wypustką. Można użyć dużej siły dociskowej przy tego rodzaju śrubach.

 

ŚRUBOKRĘTY NIETYPOWE

Niektóre urządzenia AGD mają śruby nietypowe, do których nieodzowne są śrubokręty specjalne. Takie śrubokręty często można nabyć w rozbudowanych zestawach.

 

 

 

Śrubokręty według zastosowania

ŚRUBOKRĘTY DO POWSZECHNEGO UŻYTKU

 

Korzysta się z nich przy większości prac majsterkowych


 

ŚRUBOKRĘTY DO PRAC ELEKTRYCZNYCH

 

Wyposażone w izolację, umożliwiają bezpieczną pracę na elementach przez które przepływa prąd. Posiadają różnego typu końcówki, podobnie jak śrubokręty do powszechnego użytku.


 

ŚRUBOKRĘTY DO PRAC PRECYZYJNYCH

 

Ich trzonki oraz końcówki są bardzo cienkie. Stosowane są głównie przy pracach jubilerskich oraz w elektronice. Często zakończone są końcówką magnetyczną.


 

ŚRUBOKRĘTY Z GRZECHOTKĄ DO CZĘSTEGO STOSOWANIA

 

Umożliwiają wkręcanie śrub bez odrywania narzędzia od nich. Są poręczne i oszczędzają czas.


 

ŚRUBOKRĘTY DO PRAC SPECJALNYCH

Są wśród nich śrubokręty do pobijania, śrubokrety sprawdzające napięcie i inne.

 

 

ŚRUBOKRĘTY ELEKTRYCZNE

 

Stosowany najczęściej w elektronice (wkręty o małych średnicach). Charakteryzują się możliwością szybkiego wkręcania i wykręcania śrub, są wygodne w użyciu, wymagają mniejszej siły fizycznej.

 

 

WKRĘTARKO-WIERTARKI

 

Są to urządzenia mające bardziej rozbudowane funkcje, służą zarówno do prac amatorskich, związanych z drobnym majsterkowaniem jak i profesjonalnych. Poza możliwością wkręcania śrub, nadają się do wiercenia w różnych powierzchniach. Stosuje się je między innymi do metalu i drewna. Wśród tych narzędzi występuje tez podział na akumulatorowe i sieciowe.


 

WIERTARKI ZE SPRZĘGŁEM MAJĄCE OPCJĘ WKRĘCANIA ŚRUB

Są to elektronarzędzia, w przypadku których opcja wkręcania śrub jest jedynie dodatkiem. Są bardzo efektywne, szybkie i praktyczne. Nie niszczą śruby, gdyż przy odpowiednim ustawieniu sprzęgła, dokręcenie śruby do materiału rozłącza napęd.

 

 

Śrubokręty według wielkości

Jest duże zróżnicowanie śrubokrętów pod względem wielkości. Warto mieć komplet śrubokrętów różnych wielkości i stosować je stosownie do rozmiarów śruby. Istnieje zależność między szerokością końcówki śrubokrętu a średnicą gwintu śruby.

 

 
 
 

Zalecenia

 

Do wkręcania śrub w zagłębieniach należy stosować śrubokręty z wąską końcówką. Ponadto przy dociskaniu śruby na powierzchni lepiej jest używać śrubokrętów z końcówką zwężaną, ze względu na rozkład sił.

 

 

 

Powinno się dopasować końcówkę śrubokrętu do długości nacięcia na śrubie. Stosowanie węższych śrubokrętów od końcówki śruby może spowodować jej uszkodzenie. Ponadto za duże śrubokręty mogą nie zmieścić się w całości w nacięciu, co również prowadzi do zniszczenia śruby.


 

 

Ponieważ istnieją różne długości śrubokrętów, warto wybrać odpowiedni, do prac przy utrudnionym dostępie. Zły kąt styku śrubokręta i śruby może prowadzić do uszkodzenia śruby bądź narzędzia.

 

 

 

W naszym sklepie Śrubex można zaopatrzyć się w pełną gamę śrubokrętów, kupując zestaw. Jest to najlepsza forma z punktu widzenia ekonomicznego, aby mieć odpowiednie narzędzia w każdej sytuacji.

 

 

    Stalco
    black decker