SZCZYPCE DLA ELEKTRYKÓW – PRZEGLĄD DOSTĘPNYCH NARZĘDZI

SZCZYPCE DLA ELEKTRYKÓW – PRZEGLĄD DOSTĘPNYCH NARZĘDZI

Szczypce dla elektryków – przegląd dostępnych narzędzi

Zanim zaczniemy planować wykonanie prac instalacyjnych w naszym domu, powinniśmy zaopatrzyć się w przeznaczone narzędzia dla elektryka.

Przedstawiamy przegląd dostępnych na rynku szczypców elektrycznych, które mogą nam się do tego przydać.

 

prace elektryka

Narzędzia dla elektryka z oznaczeniem VDE

 

Tego rodzaju narzędzia chronią nas przed działaniem prądu zmiennego o napięciu do 1000 V oraz prądu stałego do 1500 V. Wartość ta jest zazwyczaj umieszczona na ich obudowie – możemy więc łatwo sprawdzić, do jakiego rodzaju prac są one przeznaczone. Narzędzia z grupy VDE posiadają też zazwyczaj rękojeść z przewagą żółtego koloru oraz symbolem trójkąta i wytłoczonymi literami VDE, choć nie jest to obligatoryjne.

Szczypce do zaciskania końcówek

Zanim wybierzemy odpowiednie szczypce do zaciskania końcówek, powinniśmy zastanowić się nad tym, do czego będziemy je stosować – poszczególne końcówki mogą się od siebie znacznie różnić, dlatego też szczypce do zaciskania końcówek tulejkowych i telefonicznych wyglądają zupełnie inaczej.

Szczypce do ściągania izolacji VDE MacAllisterSzczypce do ściągania izolacji

Ściągacze do izolacji możemy podzielić na 3 rodzaje – czołowe, boczne i automatyczne – z czego każde z nich służą do pracy z innymi przewodami. Szczypce czołowe posiadają możliwość ręcznej regulacji, boczne mają kilka wielkości otworów, natomiast automatyczne same dopasowują się do średnicy przewodu.

Istotną kwestię stanowi tutaj również twardość stali. Im twardsze będą szczęki szczypców, tym większą swobodę zyskamy podczas pracy z nimi – będziemy mogli używać ich w przypadku końcówek wykonanych z najróżniejszych materiałów.

 

Inne szczypce dla elektryków

Podczas prac przy instalacji elektrycznej możemy również skorzystać z innych narzędzi elektryka. Należą do nich np.:

szczypce boczne tnące – wykorzystamy je do cięcia bocznego materiałów o różnym stopniu twardości, np. kabli, bolców, drutów;

prace elektrykaszczypce elektryczne instalacyjne – przy ich pomocy możemy ciąć kable i druty, jak również ściągać izolację. Ich forma umożliwia także pracę w trudno dostępnych miejscach;

szczypce elektryczne wydłużane półokrągłe – są przeznaczone do prac z kablami płaskimi i okrągłymi. Pomogą nam w chwytaniu twardych i miękkich materiałów;

szczypce elektryczne wydłużane okrągłe – wykorzystamy je do chwytania i zginania drutów oraz innych elementów z metalu;

szczypce do zaciskania tulejek żyłowych – posłużą nam do łączenia wciskowego tulei końcowych żyły i przewodu;

szczypce elektryczne do cięcia kabli – umożliwiają łatwe cięcie przewodów miedzianych i aluminiowych bez niebezpieczeństwa ich zgniecenia. Można też stosować je do ściągania izolacji i płaszczy;

szczypce elektryczne odgięte – dzięki nim wykonamy precyzyjne prace w trudno dostępnych miejscach. Nadają się np. do zginania drutów i kabli.

    Stalco
    black decker